Do you know that

Breshka mund të ecë me 10 km në orë.  

Milingonat e ndjejnë tërmetin që më parë dhe dalin menjëherë nga foletë.  

Peshqit e harrojnë çdo gjë që ndodhen vetëm pas 10 min.  

Një njeri harxhon mesatarisht 3 vjetë të jetës ne banjo.  

  DNA ka një madhësi prej 1 të mijtat e milimetrit, përbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe përmban 1 milion faqe njohuri.  

  Në krahun e një majmuni ka rreth 25 milionë qime.  

  Në Zelandën e Re ka 4 milionë njerëz dhe 70 milionë dele.  

  Më shumë se 1 miliard tranzistorë prodhohen....çdo sekondë.  

  Mesatarisht në botë shkohet në shkollë 200 ditë, në SHBA 180 ditë, në Suedi 170 ditë, në Japoni 243 ditë.  

  1 në 10 persona në botë jetojnë në ishull.  

Shkencëtarët britanez kanë llogaritur se macat , të cilat ata i mbajnë në shtëpi për 1 vit asgjësojnë50 milion minjë dhe 20 milion zogj të vegjël.  

Fëllënza është në gjendje që 30 ditë të jetojë pa ushqim.  

Në janar të vitit 1978 në mishtoren "la Ron" në Misuri të SHBA-ve është prodhuar suxhuku me gjatësi prej 5,7 metrash dhe peshonte 207,3 kg.  

Me gjatësinë e verifikuar zyrtarisht prej 8,8 cm turku

Mehmet Ozjurek është shpallur para pak kohe fitues në garat e dyta ndërkombëtare të hundëmëdhenjvetë nbajtur në Stamboll.  

Në Britaninë e Madhe është kultivuar lakra më e madhe.Pesha e saj është 51,80 kg.  

Autobusi i prodhuar në Moskë (Rusi) më vitin 1955 është i gjatë 17 metra dhe në të mund të vendosen 200 udhëtarë.  

Braziliani Edson Donasimento Pele,konsiderohet si futbollisti më i mirë i të gjitha kohërave.Në 1254 ndeshje futbollisike ai shënoi 1216 gola.  

Fusha më e madhe e naftës në botë është ajo e Ghavar-it (Arabia Saudite), e ngritur nga kompania a përpunimit të naftës "Armako".Madhësia e fushës është 241,5x35.42 km2.  

Alfabeti më e gjatë është i gjuhës kamboxhiane me gjithsejt 72 shkronja.

  Numri më i madh i të vdekurve nga uria është shënuar në periudhën 1918-1943 në të cilën vdiqën gjithsejt 28 104 000 njerëz.  


Për të prodhuar 1 kg. mjaltë bletës i duhet të thithë nektarin e 12 milion luleve duke bërë rreth 300 000 kilometër fluturim.  

Luftërat dhe statistikat:Nga 1618 më 1905 janë bërë 1044 luftëra tokësore,122 betejadetare,490 rrethime,44 kapitullime.Lufta më e gjatë llogaritet midis Venecas dhe

Turqisë (55 vjet) në vitet 1644-1699, kuse lufta më e shkurtë është ajo midis Austrisë dhe Italisë e cila zgjati vetëm 6 orë.  
  zogu nuk ka shqisën e të nuhaturit dhe të shijes.  

Qukapiku në ditë han mesatarisht 3000 insekte.  

  Nga barku i vajzës 20 vjeçare nga Devoni Jugor,Angli u nxor "topi" nga qimet e flokëve te saj të cilat i kishte gëlltitur,i rëndë 2,5 kg.Operimi u realizua në mars 1985.  

  Kompjuterat modern janë ndërtuar duke u bazuar në sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit të nje zvarritësi.  

  Një njeri i rritur merr frymë afërsisht 25 000 herë në ditë  

  Rreth 27% e ushqimit në vendet e zhvilluara përfundon në koshat e plerave.  

  Mundësia për të të rënë rrufeja është 1 në 600,000.  

  Në 1870 në Londër jetonin më shumë Irlandezë sesanë Dublin.  


Çdo 1 person nga10 persona në botë jetojnë në ishull.  
  Në Ditën e Nënave në SHBA bëhen më tepër telefonata personale se në
çdo ditë tjetër në çdo shtet tjetër.  
  Megjithëse në botë ka më shumë se 600 milionëtelefona, gjysma e botës
ende nuk ka bërë asnjë telefonatë.  

  Gjysma e popullsisë së botës fiton vetëm rreth 5% të pasurisë në botë.  

  Në 1750 në botë jetonin rreth 800 milionë njerëz, në1850 nje miliardë më tepër dhe në një 1950 edhe njëtjetër miliard më tepër. Mastaj u deshën vetëm 50 vjet për tu dyfishuar dmth. 6 miliardë.  

  Në Romën Antike veza gjendej vetëm në tavolinat më të rëndësishme dhe ruhej vetëm për miqtë më të rëndësishëm.  

  Në Egjypt veza konsiderohej një privilegj dhe monopol i faraonëve, sacërdotëve dhe shtresave të larta të shoqërisë.  

  Qytetërimet antike, egjiptianët, persianët, grekët e romakët, e kanë kuptuar mjaft mirë se veza e pulës është burim energjie dhe vlerash të papërsëritshme ushqimore.  

  Në botë veza konsiderohet si ushqimi që ka furnizuar për shekuj me radhë proteinën më të mirë me origjinë shtazore dhe si ushqimin që ka shpëtuar popuj të tërë nga rreziku i të mosushqyerit ose të ushqyerit të keq.  

  Persianët kishin një ritual të përhershëm që konsiston në këmbimin e vezëve si shenjë e fillimit të pranverës. Arsyeja e këtij rituali qëndron në besimin se veza është embrioni i jetës. (rikthimi i botës në jetë pas ndërprerjes letargjike gjatë dimrit)


E njëjta gjë sot përdoret gjatë pashkëve kristiane të cilat jo rastësisht janë në pranverë pasi japin kuptimin thellë të rikthimit në jetë. (përplasja e vezëve të lyera)

7 Mars 2007 Studentët e Koresë së Veriut të cilët pinë duhan do t’i gjejnë dyert e universiteteve të mbyllura, pasi regjimi komunist vendosi ta përfshijë edhe akademinë në luftën e tij kundër...

Kuriozitete. Botë e cuditëshme
3 Mars 2007 Gjëndet libri i lidhur me lëkurë njeriu
libër 300-vjeçar, i cili duket sikur është lidhur me lëkurë njeriu është zbuluar në veri të Anglisë. Zbulimi makabër u bë në një rrugë...

Kuriozitete. Botë e cuditëshme
28 Shkurt 2007 Shkolla ku mësohen mësime për lumturinë
Një shkollë e mesme e pavarur ka vendosur t’i bëjë ditët e shkollës, ditët më të bukura për nxënësit, duke shtuar mësime për lumturinë...

Kuriozitete. Botë e cuditëshme
27 Shkurt 2007 Një vajze 4-vjeçare, i është kërkuar të shërbejë në juri
Beatrice Ball, e cila sapo ka mësuar të shkruajë emrin e saj, mori një letër në të cilën i kërkohej të ulej në stolin e...

“Davidi” i Firences, statuja më e vizituar në botë
20 Janar 2007 Një nga pikat më të vizituara turistike në fqinjët tanë është Davidi i Michelangelo-s. Vitin tjetër ai mbush 500 vjet. Mbas përfundimit të tij artisti i madh e dorëzoi në “Opera del...

Kuriozitete. Botë e çuditshme
13 Janar 2007 Një grua që shoqëronte burrin e saj nëpër ndeshjet e futbollit, ngaqë nuk i pelqente futbolli punonte me shtiza gjatë ndeshjes dhe ka arritur deri më sot të bëjë një shall të gjatë 18...

Kuriozitete. Botë e cuditëshme
19 Tetor 2006 Të parët që e organizuan kohën në këtë mënyrë ishin babilonasit.
Falë tyre viti u nda në 12 muaj sipas 12 fazave hënore dhe ishte logjike që dita dhe nata të ndaheshin në 12 orë....

Tradhtia është sëmundje
2 Maj 2006 Tradhtia mund të lindë edhe nga zhgënjimi (nuk realizohen ato që priteshin nga martesa apo ato që ishin premtuar). Mund të lindë gjithashtu edhe nga refuzimi i vazhdueshëm apo...

Kuriozitete, Botë e çuditshme
20 Prill 2006 Zbuluesi i parë i fonografit (gramafonit të mëvonshëm) ishte amerikani Thomas Alva Edison, në vitin 1877, i cili kishte planifikuar të shpikte një incizues diktimi për në zyrë....

Vdekja, trishtim dhe vuajtje private
13 Prill 2006 Joahim Gerhard është një prift në një spital. Shumë shpesh, ai konfrontohet me vdekjen dhe shikon se si njerëzit ndahen nga kjo jetë. "Kam vënë re se gjëja më e rëndësishme kur...

Ish-pornostari është fejuar me producentin e saj
21 Mars 2006 Pafundësi sentimentale dhe profesionale për Eva Henger. Ish-pornostari është fotografuar në Maldive me të fejuarin Massimiliano Caroletti, aktor dhe producent...

Kuriozitete, botë e çuditshme
20 Mars 2006 Ekspozita e kufomave njerëzore thyen rekordin
Më shumë se 12,000 persona kanë vizituar Muzeun e Shkencës dhe Industrisë në Tampa Florida për të parë një ekspozitë në të...

Kuriozitete , Botë e çuditshme
18 Mars 2006 Hollandezët, njerëzit më të gjatë në planet, vazhdojnë të "hedhin shtat", ndërsa shtojnë gjithashtu në peshë. Shoqata për studimin e tregut, GFK, bëri të ditur dje se të dhënat e...

Kuriozitete, Botë e çuditshme
25 Shkurt 2006 Hollandezët, njerëzit më të gjatë në planet
Hollandezët, janë njerëzit më të gjatë në planet, vazhdojnë të "hedhin shtat", ndërsa shtojnë gjithashtu në peshë. Shoqata për...

Kuriozitete: Botë e çuditshme
31 Janar 2006 Zbuluesi i parë i phonograph it (gramafonit të mëvonshëm) ishte amerikani Thomas Alva Edison në vitin 1877, i cili kishte planifikuar të shpikte një inçizues diktimi për në zyrë....

Çifti Gejts i Mikrosoftit dhe ylli i muzikës rok Bono, "Njerëzit e vitit" për 2005 n
21 Dhjetor 2005 Revista amerikane "Time" njoftoi këtë javë se titulli i njeriut të vitit për 2005 n u jepet tre personave: miliarderit Billi Gates dhe së shoqes së tij Melinda, si dhe yllit të...

WwW.hackerflori3.tk
 
JavaScript Free Code myspace layouts

myspace layouts

Advertisement
 
.......:Ora:.......
 
......:Lajmet:......
 
.....:Floori:.....
 

JavaScript Free Code
......:Background:......
 

[Green]
[Bright Green]
[Sea Green]
[Red]
[Magenta]
[Fusia]
[Pink]
[Purple]
[Navy]
[Blue]
[Royal Blue]
[Sky Blue]
[Yellow]
[Brown]
[Almond]
[White]
[Black]
[Coral]
[Olive Drab]
[Orange]


JavaScript Free Code
 

=> Do you also want a homepage for free? Then click here! <=